Tomáš Rasl
ZRUŠENO!! Rasl a Bučina, cesta je jen jediná - 2. září od 17 hodin

Přednáška je ze zdavotních důvodů zrušena, omlouváme se všem zájemcům i zájemkyním. Hledáme náhradní termín. Děkujeme.

 

Fotograficko-cestovatelská přednáška Tomáše Rasla naváže na výstavu Ferdinanda Bučiny, kterou můžete v příbramské galerii zhlédnout až do 6. září letošního roku.

 

Letošní sezonu cestovatelských přednášek zahájíme s předstihem, jako doprovodný program výstavy fotografa, kameramana a reportéra Ferdinanda Bučiny. Přestože měl cestování v duši, jeho cestovatelské touhy byly častokrát omezovány. První překážku představovali rodiče. Na dobrodružnou cestu s františkánským misionářem se chtěl vydat se svou budoucí ženou Vlastou, rovněž skautkou, v roce 1936 do Jižní Ameriky. Uposlechli však direktivní přání rodičů a teprve po sňatku se vydali na bližší, tehdy československou Podkarpatskou Rus.

 

Další cesty překazil protektorát a tak Bučina jezdíval fotit na nejvýchodnější okraj republiky, do obce Javorník, kde se zastavil čas. Kromě fotografií zaznamenal ve svých denících řadu pozoruhodných svědectví. Po nástupu komunismu cestoval většinou jen uvnitř hranic Československa a fotil vlastivědné fotografie a natáčel řadu filmů. Jedinou cestou z republiky, byl výlet do Polska po válce, kde zachytil v troskách města Varšava a Gdaňsk.

 

Jeho vnuk Tomáš Rasl následoval dědečkova příkladu hned nadvakrát. Stal se stejně jako on profesionálním fotografem a rovněž cestovatelem. Jedna z jeho cest vedla přímo v dědečkových stopách po Podkarpatské Rusi, ovsem o téměř 70 let později. Procestoval také Sibiř, Dálný východ a Střední Asii. V Severní Americe Kanadu a v Jižní Americe Peru a Bolívii, kam se jeho děda chystal v polovině 30. let 20. století.

 

Přednáška se uskuteční v rámci výstavy Ferdinand Bučina – Letní retrospektiva ve druhém patře Galerie Františka Drtikola Příbram. Navštívit ji můžete 2. září v 17.00.

 

Jan Freiberg

Galerie Františka Drtikola Příbram