Vojtěch Radakulan
Příbramský ateliér Františka Drtikola ve virtuální realitě

 

PŘÍBRAMSKÝ ATELIÉR FRANTIŠKA DRTIKOLA VE VIRTUÁLNÍ REALITĚ
VOJTĚCH RADAKULAN
2022


Ke 140. výročí narození Františka Drtikola jsme připravili digitální 3D reprezentaci jeho příbramského ateliéru. Digitální zážitková interaktivní prohlídka je dílem architekta, sochaře a 3D designera Vojtěcha Radakulana na základě dochovaných plánů ateliéru a několika dobových fotografií.


Příbramský ateliér František Drtikol provozoval ve dvoře domu č. 144 na dnešním Václavském náměstí pod Svatou Horou v letech 1907-1910 po návratu z vojenské služby. Stavbu ateliéru financoval Drtikolův otec s vidinou synova komerčního úspěchu, syn se měl věnovat živnostenské fotografii.

Ateliér však neprosperoval, Drtikol věnoval hodně času sebevzdělávání a realizoval své umělecké touhy: fotografoval příbramské horníky, impresionisticky laděné krajiny, ženské portréty v secesním stylu a jedny z prvních aktů v českých zemích. V roce 1910 (1909?) ateliér prodal příbramskému fotografovi Václavovi Petříkovi a přesídlil do Prahy. V ateliéru působil ještě v roce 1948 Petříkův syn, později byl přebudován na zázemí pro místní bufet provozovaný národním podnikem Restaurace a jídelny (RaJ).


Digitální kopii příbramského ateliéru Františka Drtikola mohou najednou užívat tři lidé a společně pořizovat snímky z tohoto prostředí. Jeden z uživatelů se stává kamerou a určuje úhel pohledu pomocí VR brýlí. Druhý může ovladači ovládat světlo a Drtikolovy abstraktní tvary z pozdní fáze jeho tvorby. Třetí oba pozoruje zvenčí a určuje, kdy se bude fotit. Interaktivní dílo se bude dále rozvíjet.

Příbramský ateliér Františka Drtikola

Vojtěch Radakulan (prostorové, výtvarné a technické řešení, interakce), Jan Freiberg (koncept, kurátor, produkce), Galerie Františka Drtikola Příbram, 2022.


Projekt byl realizován za finančního přispění Ministerstva kultury České Republiky.


Galerie Františka Drtikola provozuje stálou expozici virtuální reality pod názvem Měkká aréna architekta, sochaře a VR designéra Vojtěcha Radakulana a podporuje vznik nových tematických interaktivních děl.