BROUČCI
autorské loutky Zdeňka Podhůrského

 

Arch. Zdeněk Podhůrský (1920 - 1982) byl nesporně jedním z největších světových loutkářů.
Začínal jako řezbář v divadle Josefa Skupy a byl u začínající slávy Spejbla a Hurvínka. Tam po roce vytvořil vlastní marionety k úžasně rozhýbanému černošskému jazzovému orchestru, kterým zaujal odbornou kritiku a uměleckou veřejnost. Osamostatnil se a ve vlastní dílně v Praze tvořil loutky pro tuzemsko i do zahraničí. Získal zlatou medaili za krátký film Císařovy nové šaty a vytvářel loutky pro film Cesta do Pravěku.
Do podvědomí se u nás ale skutečně dostal až loutkami k večerníčku Broučci. Následovaly Neználkovy příhody, Příběhy čokoládového panáčka, Čmelák Aninka, Birlibán a Krokodýl Ham. Pro španělskou televizi vytvořil loutky k více než 100 dílům seriálu Myška Violeta a Země fantazie. Jeho loutky získávaly ocenění na výstavách po celém světě. Vystavoval v Torontu, Quebecku, Bruselu, Káhiře, Havaně, Amsterodamu, Tokiu, Osace a v dalších zemích a městech. Spolupracoval s osobnostmi jako byl Josef Skupa, Bořivoj Zeman nebo Jiří Trnka. Jeho snem byl animovaný loutkový seriál Řecké báje a pověsti, ke kterému napsal i scénář. Loutky byly vytvořeny, realizace se autor nedočkal.
Marioneterium Herta Frankel z Barcelony získalo na mezinárodním loutkovém festivalu v Šanghaji v roce 2012 hlavní cenu (Visual Arts Award) s představením "Dřevění klauni" (Payasos de Madera) od arch. Zdeňka Podhůrského.

 

Výstava je přístupná od 3.12.2016 do 15.1.2017 denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Zavírací dny 24.12.,31.12.2016 a 1.1.2017

Jednotné vstupné 40 Kč