Drtikol / Pinkava // Pinkava / Drtikol
Drtikol / Pinkava // Pinkava / Drtikol


Drtikol / Pinkava // Pinkava / Drtikol
Vernisáž výstavy přesouváme na pozdější termín, budeme vás brzy informovat.

Nový výstavní koncept ve stálé expozici Františka Drtikola.

V Galerii Františka Drtikola Příbram si letos připomínáme dvacetileté trvání stálé expozice slavného rodáka. Stálá výstava Františka Drtikola v roce 2000 vznikla ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze a zahrnuje především faksimilie autora. Originální fotografie Františka Drtikola byly v galerii k vidění v rámci krátkodobé výstavy pouze jednou v roce 2004 a v roce 2013 zde byly vystaveny nově vytvořené grafiky z autorových matric.

Jak kvalitní, ale přesto už letitou expozici k jejímu výročí revitalizovat, klasické dílo znovu zpřístupnit a zprostředkovat divákům nejen novodobé kopie ale i cenné originály?
Prvním řešením je vznik nového výstavního formátu přímo v expozici Františka Drtikola. Dvakrát až třikrát ročně vystavíme několik zapůjčených Drtikolových originálních fotografií společně s dílem vybraného současného umělce, který řeší obdobná témata jako František Drtikol. Diváci budou moci ocenit autorovy originály a současně zjišťovat, že stejné umělecké otázky, jako si kladl František Drtikol si pokládají i současní autoři, byť na ně odpovídají odlišným výtvarným jazykem. 

První výstava bude sestavena ze zapůjčených originálů Františka Drtikola ze soukromých sbírek (PPF a další) a živý dialog pomocí fotografie povede s příbramským rodákem Ivan Pinkava. Drtikol byl ve své době uznávaný, přesto kontroverzní autor. Pro Ivana Pinkavu platí to samé.  

Společně sdílejí zájem o extázi, oba odkazují ke křesťanské symbolice, aniž by opomenuli erotický aspekt lidského těla. Ivan Pinkava patří mezi nejvýznamnější české současné fotografy, s výraznou kariérou v zahraničních významných sbírkách a galeriích. V Čechách patří k nemnoha fotografům, kteří dostali na individuální výstavu k dispozici prostory pražského Rudolfina. 


Jan Freiberg, ředitel Galerie Františka Drtikola Příbram