Novinky z Drtikola
Drtikol, plány na proměnu expozice, betlémy, virtuální realita, Bolf a Vlček

Novinky z Drtikola

Milí návštěvníci a milé návštěvnice.

Galerie se otevírá veřejnosti od čtvrtka 3. prosince v omezeném režimu. Bude zpřístupněna stálá expozice Františka Drtikola doplněná o plány na změnu její architektonické podoby od architektů Michaely a Františka Košařových.

Tradiční výstava betlémů bude otevřena od soboty 5. prosince, a pokud situace dovolí, potrvá do 10. ledna 2021.

V prvním patře připravujeme nový výstavní prostor galerie Měkkou arénu – hernu / sochu na virtuální realitu v současném umění. Autorem je sochař, architekt a digitální designér Vojtěch Rada. Jak jsme avizovali, výstava bude otevřena v úterý 15. prosince. Uvnitř Měkké arény bude VR zařízení s nabídkou českých i zahraničních děl ve virtuální realitě. Budeme jediná galerijní instituce v Čechách, která zapojuje virtuální realitu do dlouhodobého programu. Na realizaci jsme získali grant od Státního fondu kultury ve výši 40 000 Kč.

Souběžně s Měkkou arénou otevřeme výstavu obrazů Daniela Vlčka a Josefa Bolfa Next Song / Spannnugsbogen doplněnou příběhem o tom, jak vzniká virtuální realita.

Vyškrabávané obrazy obou autorů se totiž staly inspirací pro vznik uměleckých děl ve virtuální realitě. Bolfovy temné obrazy z  prostředí interiérů i exteriérů pražských sídlišť posloužily jako základ pro virtuální realitu Spannungsbogen, na které se Bolf spolu s Vojtěchem Radou podílel v roce 2015 a 2019. Spannungsbogen je jediným českým dílem na mezinárodní výzkumné platformě věnované vizuálnímu umění ve virtuální realitě Radiance. Vibrující obrazy Daniela Vlčka a jeho nástěnné malby z Galerie Na shledanou podnítily vznik virtuální reality Next Song (2015), pohyblivého a pulzujícího černobílého interiéru s tunelem do světa za oponou. 

Díla ve virtuální realitě vznikala ve spolupráci s Galerií Na shledanou. Mimořádná výstava o propojování tradičních forem výtvarného umění s digitálním prostředím současných technologií. 

Proměnu expozice Františka Drtikola, na které se podílejí architekti František Košař a Michaela Košařová, stále připravujeme. Plány nové expozice budou ke zhlédnutí v galerii od 3. prosince 2020. Nová expozice v budoucnu nabídne bezpečné prostředí pro prezentaci originálních fotografií, které vyžadují specifické světelné a další podmínky. Stávající prostory neumožňují vystavovat Drtikolovy originály ani jiná cenná fotografická díla. Architekti ji charakterizují takto: „Nové uspořádání výstavních ploch nechá výrazněji vyznít prostor krásného sálu a nabídne univerzální velké výstavní plochy (zvýšení o cca 1 metr). Prostor sálu lépe vyzní s klidnými zdmi podél oken a centrálním vloženým objektem. Návštěvník bude zažívat různé prostory s vyvrcholením v centru sálu.

Světlo – současné světelné podmínky bohužel výstavě ubírají. Na fotografie je potřeba výstavní umělé osvětlení, a nikoliv denní osvětlení či jejich kombinace. Nová expozice nabídne nový pohled na vystavovaná díla. Nabízí otevřený prostor, ale také intimitu při seznamování se s dílem. Klademe si za cíl vytvořit z výstavy nezapomenutelný jedinečný zážitek, který si člověk spojí s Františkem Drtikolem a Příbramí. Díky novému barevnému řešení (tmavé šedá barva) vystoupí vystavovaná díla ze „tmy". Nové uspořádání poskytne větší diverzitu výstavy, která umožní část výstavy měnit dle aktuálního tématu.”

Do nové vestavby chystáme krátkodobou  výstavu originálů Františka Drtikola ze sbírek PPF Art a.s. a Collection Munich / Prague a.s., které představíme společně s pracemi neméně slavného Ivana Pinkavy. V Příbrami se tak po sedmi letech konečně objeví dobové, autorem vytvořené fotografie ve vztahu s pracemi Ivana Pinkavy, který podobně jako František Drtikol, hledá mytologické významy v tělesnosti. Po skončení této výstavy se do nové architektonické podoby expozice vrátí stálá expozice a v průběhu roku 2021 se ještě jednou vystřídá s krátkodobou výstavou originálů od Františka Drtikola společně s dalším umělcem. V roce 2021 představíme i nově získané snímky z Drtikolova příbramského ateliéru. 

Plánovanou výstavu Miloslava Chlupáče, mimořádného českého sochaře, malíře a kreslíře, jsme byli nuceni kvůli změnám v programu způsobeným koronavirem přesunout na pozdější datum.

Jan Freiberg, ředitel Galerie Františka Drtikola Příbram

Obr.:
František Drtikol, Dívčí akt se schody a vázou, pigment, 1923, laskavě zapůjčeno ze sbírky PPF Art a.s.

Ivan Pinkava, First Day, bromostříbrná fotografie, z majetku autora

Miloslav Chlupáč, Milenci, tempera, papír, 40. léta 20. století, soukromá sbírka