Vojtěch Rada / Daniel Vlček / Josef Bolf
Měkká aréna / Next Song / Spannungsbogen

V prvním patře připravujeme nový výstavní prostor galerie Měkkou arénu – hernu / sochu na virtuální realitu v současném umění. Autorem je sochař, architekt a digitální designér Vojtěch Rada. Jak jsme avizovali, výstava bude otevřena v úterý 15. prosince. Uvnitř Měkké arény bude VR zařízení s nabídkou českých i zahraničních děl ve virtuální realitě. Budeme jediná galerijní instituce v Čechách, která zapojuje virtuální realitu do dlouhodobého programu. Na realizaci jsme získali grant od Státního fondu kultury ve výši 40 000 Kč.

Souběžně s Měkkou arénou otevřeme výstavu obrazů Daniela Vlčka a Josefa Bolfa Next Song / Spannnugsbogen doplněnou příběhem o tom, jak vzniká virtuální realita.

Vyškrabávané obrazy obou autorů se totiž staly inspirací pro vznik uměleckých děl ve virtuální realitě. Bolfovy temné obrazy z prostředí interiérů i exteriérů pražských sídlišť posloužily jako základ pro virtuální realitu Spannungsbogen, na které se Bolf spolu s Vojtěchem Radou podílel v roce 2015 a 2019. Spannungsbogen je jediným českým dílem na mezinárodní výzkumné platformě věnované vizuálnímu umění ve virtuální realitě Radiance. Vibrující obrazy Daniela Vlčka a jeho nástěnné malby z Galerie Na shledanou podnítily vznik virtuální reality Next Song (2015), pohyblivého a pulzujícího černobílého interiéru s tunelem do světa za oponou. Daniel Vlček je spolu s Ewelinou Chiu pod značkou ba:zel také autorem hudby pro Spannugsbogen i Next Song. 

Díla ve virtuální realitě vznikala ve spolupráci s Galerií Na shledanou. Mimořádná výstava o propojování tradičních forem výtvarného umění s digitálním prostředím současných technologií.

Obr.:
Daniel Vlček, CD, SP, EP, LP, 666, bbb, 2014, ze série Smyčka, modelovací pasta, olej na plátně