Martin Andrle
Nad zemí

Martin Andrle je fotograf. Ve funkci komerčního fotografa fotí ledacos. Jeho fotografie pomáhají prodávat služby, zboží, produkty, šířit informace. Fotí rodiny, zastupitele města, osobní život lidí, jejich soukromé role (manžel, manželka, děti) nebo jejich pracovní a společenský statut. Takové fotografie známe z online prostoru, také z nejrůznějších brožur, publikací, tiskovin, často ani nevíme, že je fotil Martin Andrle, ale možná tušíme, jak už napsal filozof a překladatel Walter Benjamin v roce 1936, že fotografie je jedním z motorů kapitalismu.

Martin Andrle je fotografem klasických fotografických žánrů. Reprezentativních portrétů, po kterých vyžadujeme, aby vytvořily kvalitní iluzi jedinečnosti fotografovaného ve vhodné světelné atmosféře a kulisách. V užším žánru sportovního portrétu byl prezentován v rámci Czech Press Photo 2016, nominaci ve stejném ročníku jmenované soutěže získal další cyklus inscenovaných fotografií autorovy rodiny z venkova. Zatímco u sportovců dominují jako atributy jejich sportovní těla nebo sportovní pomůcky, ve venkovských výjevech si autor s nadsázkou pohrává s typickými rodinnými rituály.

Z domu na venkově se Martin Andrle dívá do zahrady, ve které si vysadil remízek se stromy a dále do krajiny. Krajinu, jako další tradiční fotografický žánr fotí černobíle, postaru, na negativy 6x6 cm. Chození krajinou a fotografování Martinu Andrlemu splývají v symbióze v zesílený rituál prožívání krajiny a jiného času. Označuje sám sebe za chodce a spojením chůze a fotografování relaxuje. Pomalá práce se starou pomalou technikou mu dává zapomenout na dnešní rychlost pořizování i distribuci fotografických obrazů a jejich umístěním do galerie, zapaspartováním a orámováním může přimět diváky k podobnému prožívání.

“Líbí se mi symbol tuláka – fotografa Prokůpka, který chodí krajinou. Jak prolézá listnatým pralesem, usne, probudí se, až když se šeří." (M.A.)
V rozhovoru pro denik.cz uvádí Martin Andrle několik svých vzorů. Ivana Pinkavu, Joela-Petera Witkina a Bohumíra Prokůpka. Ačkoliv každý pracuje s fotografií odlišně, spojuje je zájem o věci, lidi nebo přírodní procesy, které jsou součástí hlubokého pádu nebo pozvolného rozpadu či snění. Sám Martin Andrle jako obyvatel posledního domu na kraji vesnice sleduje cyklický život přírody, které dává přednost před civilizací a obdivuje na ní nejen fázi zániku - podzimu, ale hlavně proces neustálé dynamické obnovy.

Výstava Nad zemí spojuje dvě fotografické série. Krajiny středočeského kraje, nedalekých Brd a nadzemní prostory opuštěných dolů, konkrétně tři areály okolo Příbrami. Bytíz - šachtu č. 11A, Háje - šachtu č. 16. a Brod - šachtu č. 15 focené v posledních deseti letech. Podzim v krajině a industriální architektura vpíjející se zpátky do země akcentují autorova oblíbená témata. “Má to s mými krajinami společné to tlení a rezavění. Důlní památky rezaví, lehne to a vrátí se to do země.” (M.A.) Výstavu jsme doplnili barevným vysloužilým designem, který autor fotografoval v opuštěných budovách nedaleko šachet.

Významný teoretik fotografie Geoffrey Batchen v knize Obraz a diseminace: Za novou historii pro fotografii označuje fotografii za domácí řemeslo, podobně jako například keramiku, pletení, anebo, když jsme na Příbramsku, vyřezávání betlémů.
“Jako komerční fotograf fotím barevné a přebarvené fotografie. Černobílou fotkou a starými fotoaparáty a nemanipulovanými snímky odpočívám” (M.A.) Ať už jsou naše tvůrčí aktivity a motivace rekreační nebo umělecké, saháme po fotoaparátu nebo jiném nástroji jako po pomůcce, která nám pomáhá vytrhnout se z prožívání všedního času a můžeme díky ní zažívat čas sváteční. To je na fotografii nebo řezbářství magické.

Jan Freiberg