Ladislav Sitenský
Na kole

Komentovaná prohlídka s vnučkou autora Adélou Kándlovou a Janem Freibergem, kurátorem výstavy se uskuteční 23.9. v 17.30. 

Výstava prodloužena do 3.10. 2021.

Ladislav Sitenský (1919–2009) patří mezi nejznámější české fotografy druhé světové války a je nejslavnějším fotografujícím vojákem západní fronty z Československa. Je známý svými závažnými tématy – letci stíhaček, fotografiemi skautingu, reportáží z pohřbu Tomáše Garrigua Masaryka, Sitenského publikace o 312. stíhací peruti byla v době února 1948 komunistickým režimem zlikvidována.

Byl ovšem také typickým představitelem fotografa československých meziválečných lifestylových magazínů, na které navázal v druhé polovině padesátých let obrazovými vlastivědnými a cestovními publikacemi. Jedna z nich se stala inspirací pro naši výstavu.

Na základě úspěšně vydaného obrazového titulu Na řeku (Olympia, 1958), kde spoře oděné dívky jezdí na loďkách po českých řekách a objevují jejich romantická zákoutí, napsal Sitenský scénář další publikace. Ovlivněn filmovým propagačním snímkem z Apeninského poloostrova, ve kterém „italské krásky“ putující na kolech ukazují hrady a zámky, vytvořil koncepci pro českou adaptaci pod názvem Putování na kole a během jednoho léta i fotografie do plánované knihy. Redaktor ji odmítl a doporučil Sitenskému dívky nahradit chlapci a tak v létě 1959 vyjel fotograf s pěti mladými muži na obdobnou cestu.

Varianta s chlapci byla stejně neúspěšná a nebyla vydána. Sitenský se obrátil na soud, ve kterém ho zastupovala JUDr. Dagmar Burešová. Soud vyhráli a publikace s chlapci na kolech vyšla v roce 1963, ovšem doplněná snímky zemědělských strojů a záběry z továren.

Výstava bude sestavená z jak dívčí, tak mládenecké varianty cykloputování po středních a jižních Čechách z přelomu 50. a 60. let 20. století. K výstavě vyjde publikace podpořená grantem Ministerstva kultury ČR.

Kurátorem výstavy je Jan Freiberg, spolupráce Adéla Kándlová, vnučka Ladislava Sitenského.