Virtuální realita v umění
Měkká aréna

Virtuální realita

Ve stálé expozici prezentujeme řadu děl vizuálních umělců ve virtuální realitě, také ukázky ze světových galerií nebo výrazně vizuálně kvalitní interaktivní hry. 

Více podrobností naleznete zde:  galerie-drtikol.com/vr

Měkká aréna

Funkční socha od Vojtěcha Rady (držitele Ceny Jindřicha Chalupeckého 2022) slouží jako herna pro prezentaci virtuální reality v současném vizuálním umění, funguje rovněž jako autonomní dílo. Rada jako architekt zkombinoval princip arény s měkkým útulným pokojíkem. Jako sochař reaguje na poptávku zadavatele - vytvořit nepřehlédnutelný symbolický objekt pro prezentaci nového média. S ironií sobě vlastní navrhl a vlastnoručně postavil Vojtěch Rada z MDF desky, zvukové a drcené pěny, bavlny a kovové konstrukce dílo evokující děravý dort.

V prostorové instalaci tak navazuje na řadu svých digitálních autorských prací, ve kterých problematizuje společenskou roli architekta a rovněž v použitých materálech odkazuje na “měkkost” digitálního prostředí. Zároveň je však stále architektem dbalým funkce – měkkým polstrováním chce ochránit diváky oslepené virtuální realitou před nárazem do reálných bariér své stavby.

Od února 2022 jsme rozšířili virtuální realitu o tři nová  stanoviště se třemi nejnovějšími modely Oculus Quest 2.  Prostor bude zároveň sloužit jako malá designová přednášková místnost pro akce galerie i zájemce zvnějšku. Autorem architektonicko - designového rozšíření je rovněž Vojtěch Rada. 

Pro velký zájem si prosím raději Váš čas na virtuální realitu zarezervujte na telefonním čísle:  739983876

 NOVINKA 

PŘÍBRAMSKÝ ATELIÉR FRANTIŠKA DRTIKOLA VE VIRTUÁLNÍ REALITĚ
VOJTĚCH RADAKULAN
2022


Ke 140. výročí narození Františka Drtikola jsme připravili digitální 3D reprezentaci jeho příbramského ateliéru. Digitální zážitková interaktivní prohlídka je dílem architekta, sochaře a 3D designera Vojtěcha Radakulana na základě dochovaných plánů ateliéru a několika dobových fotografií.


Příbramský ateliér František Drtikol provozoval ve dvoře domu č. 144 na dnešním Václavském náměstí pod Svatou Horou v letech 1907-1910 po návratu z vojenské služby. Stavbu ateliéru financoval Drtikolův otec s vidinou synova komerčního úspěchu, syn se měl věnovat živnostenské fotografii.

Ateliér však neprosperoval, Drtikol věnoval hodně času sebevzdělávání a realizoval své umělecké touhy: fotografoval příbramské horníky, impresionisticky laděné krajiny, ženské portréty v secesním stylu a jedny z prvních aktů v českých zemích. V roce 1910 (1909?) ateliér prodal příbramskému fotografovi Václavovi Petříkovi a přesídlil do Prahy. V ateliéru působil ještě v roce 1948 Petříkův syn, později byl přebudován na zázemí pro místní bufet provozovaný národním podnikem Restaurace a jídelny (RaJ).


Digitální kopii příbramského ateliéru Františka Drtikola mohou najednou užívat tři lidé a společně pořizovat snímky z tohoto prostředí. Jeden z uživatelů se stává kamerou a určuje úhel pohledu pomocí VR brýlí. Druhý může ovladači ovládat světlo a Drtikolovy abstraktní tvary z pozdní fáze jeho tvorby. Třetí oba pozoruje zvenčí a určuje, kdy se bude fotit. Interaktivní dílo se bude dále rozvíjet.

Příbramský ateliér Františka Drtikola, Vojtěch Radakulan (prostorové, výtvarné a technické řešení, interakce), Jan Freiberg (koncept, kurátor, produkce), Galerie Františka Drtikola Příbram, 2022.


Projekt byl realizován za finančního přispění Ministerstva kultury České Republiky.