Výstava v 1.patře
Italští váleční uprchlíci v Čechách 1915-1918

Výstava pod názvem VYHNANÍ představuje nepříliš známou kapitolu Velké války, která se dotkla i historie rodin a obcí v Čechách a na Moravě.
Pohraniční oblast Trentino v jižním Tyrolsku patřila v roce 1914 k Rakousku-Uhersku. Všichni tamní muži tudíž museli po vyhlášení války narukovat do rakouské armády a byli odveleni na ruskou frontu. Když pak v roce 1915 Itálie vstoupila do války na straně mocností Dohody a v této pohraniční oblasti se očekávaly první boje, byl vydán příkaz k evakuaci civilního obyvatelstva. Ze dne na den museli starci, ženy a děti opustit své domovy a vše, co celý život budovali a měli rádi. Lidé, kteří z velké většiny nikdy nevycestovali z rodného údolí, museli nastoupit do nákladních vlaků a vydat se za neznámým cílem a nejistou budoucností.
Do českých, moravských a rakouských obcí a barákových kolonií je evakuováno více než 70 tisíc obyvatel Trentina, tehdejší rakouské provincie. Jihotyrolští uprchlíci zůstanou v exilu ve velké většině až do konce světového konfliktu a zážitky a vzpomínky na tuto dramatickou epizodu svého života si od té doby předávají z generace na generaci.
Vystavený soubor fotografií a dokumentů představuje válku ne jako ozbrojený střet, ale jako drama v zázemí. Připomíná osudy těch, kteří byli donuceni opustit své domovy, a na druhé straně těch, kteří je přijali mezi sebe.

 

 

Výstavu připravilo historické sdružení Laboratorio di storia di Rovereto ve spolupráci s Městským muzeem (Fondazione Museo civico di Rovereto) a Vojenským historickým muzeem (Museo Storico Italiano della Guerra) s přispěním Odboru kultury Autonomní provincie Trento (Servizio Attivit? culturali della Provincia autonoma di Trento), města Rovereto (Comune di Rovereto) a Společenství údolí Vallagarina (Comunit? della Vallagarina). Architektem výstavy je Giovanni Marzari a autorem grafického ztvárnění Giancarlo Stefanati.

Expozici doplňují fotografie a kopie dokumentů, týkající se Italů, kteří našli azyl v Příbrami a na Březových Horách. Materiály poskytl Státní okresní archiv Příbram.

 

Zahájení výstavy v úterý 29. května 2018 v 17 hodin

Úvod: Ing. Jindřich Vařeka, starosta Příbrami

Slovo k výstavě: PhDr. Věra Smolová, ředitelka Státního oblastního archivu Příbram

V hudebním programu vystoupí Duo příčných fléten - Štěpána Komancová a Barbora Brabcová